Účelom a snahou BOZP je hlavne chrániť zdravie a posilniť prevenciu pri ochrane bezpečnosti a zdravia zamestnancov pri práci.
Najčastejším problémom pri práci je práve nadmerné, dlhodobé a monotónne zaťaženie podporno – pohybového systému, v dôsledku čoho sa u zamestnancov vyskytujú ochorenia chrbtice, svalov, šliach čí kĺbov.
Preto je najmä v súčasnej dobe viac než dôležité bližšie pochopiť zásady práce a manipulácie s bremenami, plánovať spôsob zdvíhania alebo premiestňovania bremien a školiť zamestnancov o správnej manipulácii s bremenami.
Vďaka našej kalkulačke na výpočet maximálnej hmotnosti bremena, ktoré môže dvíhať muž, alebo žena v práci si môžete overiť, či vás váš zamestnávateľ nepreťažuje, čo by mohlo mať výrazný vplyv na vaše zdravie.
Kalkulačka pracuje s vekom maximálne 60 rokov, nakoľko vyššie hodnoty oficiálne tabuľky neobsahujú.
Podľa Nariadenia vlády SR č. 281/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri ručnej manipulácii s bremenami sa za ručnú manipuláciu s bremenami považuje akákoľvek premiestňovanie alebo nesenie bremena (vrátane ľudí a zvierat) jedným alebo viacerými zamestnancami, jeho zdvíhanie, podopieranie, ukladanie, tlačenie, ťahanie alebo iné pohybovanie, ktoré z dôvodu vlastností bremena alebo nepriaznivých ergonomických faktorov predstavuje riziko poškodenia zdravia, najmä chrbtice zamestnancov.
Jednoducho povedané – za manipuláciu s bremenami sa považuje akékoľvek nakladanie s bremenami, ktoré môže spôsobiť čo i len minimálne poškodenie zdravia zamestnanca. Zákon z tohto dôvodu ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečiť organizačnými opatreniami alebo primeranými prostriedkami (hovoríme najmä o mechanických zariadeniach) vylúčenie, prípadne obmedzenie a minimalizovanie rizika pri ručnej manipulácii zamestnancov s bremenami.
Čo teda z vyššie uvedeného vyplýva pre zamestnávateľa? Zamestnávateľ, prípadne zamestnávateľom určený vedúci zamestnanci sú pred začatím práce s bremenami povinní
Maximálna hmotnosť bremena – hmotnosť individuálneho bremena, ktorá nesmie byť prekročená za žiadnych podmienok
U tehotných žien, matiek do deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien je pri ručnej manipulácii s bremenami potrebné rešpektovať odporúčanie príslušného lekára týkajúce sa úpravy režimu práce a odpočinku, prípadne časového obmedzenia trvania manipulácie s bremenami, ak si to vyžaduje zdravotný stav ženy a nerušený priebeh tehotenstva. Vo všeobecnosti sa však pre túto kategóriu odporúčajú smerné hmotnostné hodnoty znížiť na menej ako polovicu.
Podobne aj u zamestnancov so zdravotným postihnutím je potrebné pri ručnej manipulácii s bremenami rešpektovať odporúčanie lekára podľa individuálneho posúdenia zdravotného stavu.
Prešli sme si v krátkosti povinnosťami, ktoré musí zamestnávateľ zabezpečiť ešte pred začatím manipulácie zamestnancov s bremenami. Tým sa ale jeho povinnosti nekončia. Zamestnávateľ, prípadne ním určení vedúci zamestnanci sú povinní po začatí ručnej manipulácie zamestnancov s bremenami zabezpečiť ešte dve základné povinnosti:
Určite nejedného z Vás pri čítaní článku napadne „a čo povinnosti zamestnancov?“ – áno, samozrejme aj zamestnancom vyplývajú pri manipulácii s bremenami určité povinnosti a to konkrétne:
Súvisiace predpisy