Človek strávi v priemere v zamestnaní skoro polovicu svojho života, pričom je v tomto pracovnom prostredí vystavený pôsobeniu viacerých faktorov. Vzhľadom na rizikovosť niektorých z nich, vyplýva pre zamestnávateľa zo zákona povinnosť vytvárať zamestnancovi také pracovné podmienky, ktoré mu umožnia vykonávať prácu bez poškodenia zdravia.

Ak sa pracovným podmienkam nevenuje dostatočná pozornosť, pribúdajú pracovné úrazy, poškodenia zdravia, či iné ochorenia podmienené prácou, čím sa zvyšuje celková chorobnosť a znižuje aktivita a kvalita vykonávanej práce. Preto je v záujme ako zamestnancov, tak aj zamestnávateľa zabezpečiť maximum pre vytvorenie priaznivých podmienok a zabezpečenie opatrení pre prípad narušenia ideálnej organizácie práce rizikovými faktormi. Dostávame sa teda práve k splneniu povinnosti zamestnávateľa vybaviť pracovisko potrebnými prostriedkami na poskytnutie prvej pomoci – lekárničkami.

V Slovenskej republike neexistuje právny predpis, ktorý by presne vymedzoval a určoval, čo má obsahovať lekárnička na tom, ktorom pracovisku. Z toho dôvodu musí zamestnávateľ vychádzať z charakteru práce, ktorá sa na danom pracovisku vykonáva a z počtu zamestnancov, ktorí sa na pracovisku vyskytujú, a podľa toho vypracovať písomný dokument o existujúcich nebezpečenstvách, rizikách a ohrozeniach. (pozn.: tento dokument je súčasťou našej dokumentácie BOZP) Až následne sa z tohto dokumentu o posúdení rizika určí potrebný obsah lekárničky na pracovisku zamestnávateľa.

Obsah lekárničky je teda vhodné konzultovať s bezpečnostným technikom a s osobou oprávnenou poskytovať pracovnú zdravotnú službu, prípadne so zamestnancom PZS (pracovnej zdravotnej služby).

Neexistuje nijaký všeobecný balíček, ktorý by bol univerzálny pre všetky pracoviská, avšak vo všeobecnosti je vhodné mať v lekárničke k dispozícii okrem liečiv, dezinfekčných prostriedkov, obalového materiálu (obväzy, leukoplasty) a rúšok, aj teplomer, pinzetu a príručku prvej pomoci.

Po vypracovaní dokumentu o posúdení rizika a následnom zohľadnení obsahu lekárničky však ešte povinnosti zamestnávateľa v tejto oblasti nekončia. Je potrebné, aby mal zamestnávateľ vypracovaný takzvaný vnútorný predpis na lekárničky. Obsahom tohto dokumentu je nasledovné:

    1. informácia o osobe, ktorá je zodpovedná za obsah a pravidelnú kontrolu
    2. lekárničky a dátumov exspirácie jej obsahu
    3. informácia o osobe, ktorá dopĺňa jej obsah
    4. informácia o umiestnení lekárničky
    5. informácia o tom, ako a kde možno v prípade potreby privolať prvú pomoc
    6. informácia o preukázateľnom oboznámení zamestnancov o informáciách uvedených v bodoch 1-4

Čo sa týka umiestnenia lekárničky, zákon nevymedzuje presné požadované umiestnenie, avšak musí byť splnená podmienka, že lekárnička musí byť ľahko prístupná všetkým zamestnancom a viditeľne označená.

V súvislosti s lekárničkou má zamestnávateľ tiež povinnosť zriadiť na pracovisku miesto pre poskytovanie prvej pomoci. Takéto miesto musí byť na pracovisku označené príslušnou značkou – biely kríž na zelenom podklade. Zamestnávateľovi sa odporúča konzultovať miesto určenia prvej pomoci s technikom BOZP a pracovníkom PZS vychádzajúc z dokumentu o posúdení rizík na pracovisku.

Zamestnávateľovi prevádzkujúcemu firemné (služobné) vozidlá samozrejme vzniká povinnosť zabezpečiť lekárničku vo všetkých takto vedených motorových vozidlách a pravidelne kontrolovať dátum jej exspirácie.

Súvisiace predpisy

Zákon NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v znení neskorších predpisov

Nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko

Nariadenie vlády SR č. 387/2006 Z. z. o požiadavkách na zaistenie bezpečnostného a zdravotného označenia pri práci

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 143/2009 Z. z. ktorou sa ustanovujú druhy lekárničiek a obsah lekárničiek pre cestnú dopravu