Dokumentácia BOZP musí byť zamestnávateľom vedená za účelom zabezpečenia požiadaviek stanovených legislatívou Slovenskej republiky. Dokumentácia obsahuje základné smernice, vnútorné predpisy, postupy opatrení, zásady BOZP, zoznamy, evidencie a posúdenia rizík. Základný obsah dokumentácie je záväzný pre každého zamestnávateľa bez ohľadu na počet zamestnancov a veľkosť organizácie.

Podnikatelia, ktorí nie sú povinní viesť dokumentáciu BOZP sú

• Konatelia s.r.o. – čiek, avšak len pod podmienkou, že v rámci s.r.o.-čky nezamestnávajú samých seba ani žiadneho iného zamestnanca
  • Živnostníci, ktorí nemajú žiadnych zamestnancov

Obsah dokumentácie je záväzný pre všetkých zamestnancov, pričom zamestnávateľ je povinný oboznámiť s ňou všetkých svojich zamestnancov a umiestniť ju na mieste tak, aby bola zamestnancom verejne prístupná.

Dokumentáciu spracováva bezpečnostný technik a zamestnávateľ je povinný v spolupráci s ním pravidelne zabezpečovať jej aktualizáciu raz ročne, prípadne pri zmene či vytvorení nových opatrení a organizačných zmien, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť a zdravie pri práci zamestnancov. Zamestnávateľ je taktiež povinný zabezpečiť jej dodržiavanie v praxi.

V prípade, že budete ignorovať zákonné povinnosti BOZP, môžu vás postretnúť nepríjemne vysoké pokuty. Preto si dobre zvážte, či má naozaj zmysel tieto povinnosti ignorovať.

Máte záujem o služby naše služby? Napíšte nám.