Povinnosti v oblasti BOZP

Mnoho živnostníkov sa mylne domnieva, že BOZP je výhradnou záležitosťou medzi zamestnávateľom a zamestnancom, a preto nie je potrebné, aby dané školenie absolvoval, najmä ak žiadnych iných pracovníkov nezamestnáva. Zákon 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci nám jasne definuje v §2 ods 2. písm. b, že povinnosti vyplývajúce z BOZP sa vzťahujú aj na fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľom, a na ich príbuzných v priamom rade, súrodenca a manžela, ak sa podieľajú na plnení ich podnikateľských úloh.

Povinné školenie BOZP a OPP - BOZP-skolenia.sk
Živnostník a BOZP

Nemusí to byť zložité

Aké povinnosti sa teda týkajú živnostníka v rámci BOZP? Možno niektorých z vás potešíme, pretože živnostník bez zamestnancov to má pri zabezpečovaní BOZP pomerne jednoduchšie. SZČO bez zamestnancov je zodpovedná iba sama za seba. Pokiaľ ale ako živnostník chcete pracovať pre inú firmu, musíte si školenie BOZP zabezpečiť z vlastných zdrojov, pretože nie ste so spoločnosťou v zamestnaneckom pomere.

Ak máte ako živnostník špecifickú prácu a chodíte napríklad pracovať na stavbu, budete potrebovať školenie týkajúce sa prác vo výškach podľa zákona 147/2013.

Tento zákon a školenie hovorí o prácach:

a) vo výške nad 1,5 m, ak nemožno pracovať z pevnej a bezpečnej pracovnej podlahy

b) z pohyblivej pracovnej plošiny

c) z rebríka vo výške nad 5 m

d) pri zemných prácach vo výkope hlbšom ako 1,3 m

Ak je živnostník zároveň zamestnávateľom

Čo však v prípade ak ste ako SZČO zamestnávateľom minimálne jednej osoby? V takomto prípade ste zodpovedný vy, ako zamestnávateľ, za správne a riadne vykonané školenie BOZP voči vášmu zamestnancovi. Zároveň ste povinný vytvoriť pracovné prostredie tak, aby nedošlo k žiadnej nežiadúcej okolnosti (ohrozenie zdravia alebo úraz) a zabezpečiť postup riešenia, ak k takejto situácii dôjde. Školenie BOZP je platné 2 roky a po tejto dobe je potrebné školenie opakovať.

Obsah dokumentácie - BOZP-skolenia.sk

Obsah dokumentácie BOZP

Okrem školenia potrebujete mať vypracovanú aj dokumentáciu BOZP, ktorej obsahom bude:

  1. Politika BOZP
  2. Smernica na určenie zakázaných prác a pracovísk ženám a mladistvým zamestnancom
  3. Lehotník – zdravotná spôsobilosť a psychologická spôsobilosť
  4. Tabuľka posudenia rizík
  5. Smernica na poskytovanie OOPP (vrátane umývacích, čistiacich a dezinfekčných prostriedkov)
  6. Vnútorný predpis na určenie podmienok zabezpečenia pitného režimu
  7. Všeobecné zásady bezpečnej práci
  8. Smernica na kontrolu požívania alkoholických nápojov a iných omamných látok
  9. Evidencia pracovných úrazov

Pokuty pre živnostníkov za nedodržanie zákona o BOZP

Pokiaľ sa preukáže nedodržanie ustanovení zákona 1 24/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, finančné sankcie od Inšpektorátu práce začínajú na sume 3300 eur a môžu sa vyšplhať až do sumy 33 000 eur.