Vláda v októbri 2016 schválila návrh riešenia zabezpečenia Pracovnej zdravotnej služby (PZS) zo strany zamestnávateľa vo väzbe na počet zamestnancov a stupeň zdravotného rizika. Ministerstvo hospodárstva v máji 2017 predstavilo balíček opatrení, ktorého súčasťou je aj prehodnotenie zdravotného dohľadu nad zamestnancami prostredníctvom PZS. Cieľom opatrení je zjednodušiť podmienky pri zamestnávaní bezrizikových zamestnancov – teda zamestnancov v I a II kategórii prác. Do týchto kategórií patria zamestnanci úplne bez rizika, prípadne len s minimálnym rizikom, ako napríklad administratívni pracovníci, či manuálni pracovníci bez prekročenia zákonom stanovených limitov. Zmena bude teda predstavovať novelu zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Návrh zákona je momentálne v pripomienkovom konaní a jeho zmeny by mali byť platné od 1. júla 2017. Čoho sa teda konkrétne zmeny týkajú? Pre zamestnávateľov ide najmä o 5 základných oblastí zmien:
  • aktuálne sú zamestnávatelia povinní 1x ročne hodnotiť zdravotné riziko a kategorizáciu prác zamestnancov na pracovisku
Podľa novely zákona budú zamestnávatelia od 01.07.2017 od tejto povinnosti oslobodení. Táto povinnosť sa zmení len na jednorazovú, prípadne opätovnú len v prípade, ak nastane podstatná zmena zdravotného rizika zamestnanca. V praxi sa to môže stať vtedy, keď zamestnanca preradíme na inú pracovnú pozíciu s odlišným rizikom, alebo rozšírime jeho pracovnú náplň o rizikové činnosti. Zamestnávatelia, ktorí už riziko a kategorizáciu zamestnancov vyhodnotenú majú podľa starých pravidiel, môžu túto povinnosť považovať za vybavenú a zákonne splnenú. Zabezpečiť jej doplnenie by museli len v prípade, že by došlo na ich pracovisku k podstatnej zmene.
  • v súčasnosti má oprávnenie vykonávať PZS pre zamestnancov zaradených do I a II rizikovej kategórie bezpečnostný technik, autorizovaný bezpečnostný technik a bezpečnostnotechnická služba
Novela zákona zruší oprávnenie bezpečnostného technika, autorizovaného bezpečnostného technika a bezpečnostnotechnickej služby na vykonávanie PZS pre zamestnancov I a II kategórie. Odôvodnením v novele je ich nedostatočná odborná znalosť v oblasti zdravotného dohľadu. Pre zamestnávateľov to v praxi znamená, že kategorizáciu zamestnancov, spracovanie zdravotných rizík a samotnú dokumentáciu PZS bude môcť po novom vyhotoviť už len
  • verejný zdravotník
  • oprávnené PZS dodávateľským spôsobom (dodávateľ musí mať v súlade so zákonom zabezpečeného lekára/verejného zdravotníka)
  • akýkoľvek lekár (bez potreby špecializácie na pracovné lekárstvo)
Zamestnávatelia, ktorí sa rozhodnú vykonávanie PZS zabezpečiť vlastnými zamestnancami, nemusia podľa novely túto skutočnosť písomne oznamovať príslušnému orgánu verejného zdravotníctva.
  • aktuálne je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vedenie potrebnej dokumentácie PZS
Novela zákona ruší povinnú dokumentáciu PZS pre zamestnávateľa, ktorý má zamestnancov v I a II kategórii. Posudky o hodnotení rizík a kategorizácie prác budú naďalej potrebné, avšak ostatné doteraz povinné časti dokumentácie ďalej povinné zo zákona nebudú. Hovoríme o hodnotení faktorov práce a pracovného prostredia, spôsobu vykonávania práce, choroby z povolania, programy ochrany a podpory zdravia zamestnancov, organizovanie systému prvej pomoci a ďalšie.
  • povinnosť kontinuálneho zmluvného zabezpečovania PZS
Po definitívnom prijatí novely zamestnávateľ už nebude povinný kontinuálne zmluvne zabezpečovať PZS, tak ako to aktuálne určuje § 30a ods. 4 súčasného znenia zákona. V ňom sa hovorí, že ak zamestnávateľ nemá vlastných zamestnancov na zabezpečenie PZS, je povinný zmluvne zabezpečiť vykonávanie PZS dodávateľským spôsobom. Pre všetkých zamestnávateľov, ktorí majú zamestnancov v I a II kategórii teda bude platiť, že nemajú povinnosť nepretržite zmluvne zabezpečiť PZS dodávateľským spôsobom. Potrebujú len zabezpečiť vypracovanie posudku o vyhodnotení rizika a kategorizáciu pracovných činností z hľadiska zdravotných rizík.
  • spolupráca s PZS
Podľa novely bude mať zamestnávateľ výslovnú povinnosť nielen poskytnúť súčinnosť, ale umožniť vstup PZS na pracovisko a poskytnúť všetky potrebné informácie. Novela bude tiež ukladať zamestnávateľovi vyslovene povinnosť preradiť zamestnanca na inú prácu, ak je to potrebné v súlade s lekárskym posudkom zdravotnej spôsobilosti na prácu. Doteraz bol posudok len odporúčaním pre zamestnávateľa, od platnosti novely to bude povinnosť. Všetky exaktné znenia zmien podľa novely uvidíme až keď definitívne vstúpi do platnosti. Momentálne sa nachádza v legislatívnom procese a účinná by mala byť, ako je v úvode spomenuté – už od 1. júla 2017.